Zbiór ziół

Przy zbiorze ziół bardzo ważna jest pora zbioru roślin. Więcej »

 

Rodzaje depresji

Możemy wyróżnić następujące rodzaje depresji:

Depresja endogenna (inaczej: depresja właściwa) – jest do depresja która swoich przyczyn nie ma w żadnym wydarzeniu zewnętrznym, Jest ona spowodowana głównie zaburzeniami w funkcjonowaniu mózgu, zbyt małej ilości lub z zbyt nadmiernej neuroprzekaźników.

Dystymia – mamy tutaj doczyniena z długotrwałą i przewlekłą barierą obniżającą nasz system wartości, samooceny, nie potrafimy cieszyć się z życia, jesteśmy notorycznie smutni i przygnębieni. Nie możemy odnaleźć w sobie tej życiowej energii, najczęściej przytrafia się to osobom w wieku 20-30 lat, ale nie jest to żadna zasada. Osoby te są bardzo narażone na mocny stan depresyjny jeśli nie otrzymają od kogoś z zewnątrz pomocnej dłoni.

Depresja poporodowa – dotyczy to niemalże co szóstej kobiety, natomiast odczucie smutku i przygnębienia niemal co każdą. Występuje najczęściej między 2 a 4 dniem po porodzie i związana jest z zmianą hormonalną w biosystemie kobiety. Mogą one być tym czasie nie tylko rozdrażnione, ale mogą mieć zachwiane poczucie emocjonalne, częste wybuchy płaczu nie spowodowane żadnym znaczącym wydarzeniem. Kobieta która urodziła dziecko ma zaburzenia snu, spowodowane spoczywającą na niej odpowiedzialnością za los i wychowanie jej dziecka,, Boi się że może temu nie sprostać, że może okazać się nie odpowiednią osobą na tej funkcji, jednakże w tym momencie najważniejsze jest wsparcie rodziny i osób bliskich.